Co daje dziecku chodzenie do żłobka? Poznaj 10 korzyści uczęszczania dziecka do naszego żłobka.
- Dziecko ma zapewnione dużo bardzo atrakcyjnych zajęć (spójrz tylko na nasz FB) zabawy muzyczne, ruchowe, sensoryczne, naukowe, prace plastyczne – tak atrakcyjnie spędzać czas codziennie! Trudno jest to rodzicom zorganizować w domu, bo mają swoje obowiązki. Nie jest dziwne jeśli ich pasją wcale nie jest wymyślanie zabaw dla dwulatka, mają inne zainteresowania (oczywiście rodzic zawsze może podpatrzyć pomysł na zabawę z naszego FB! ). Zabawy dla maluchów to nasza pasja! Ciociom aż trudno jest zmieścić wszystkie propozycje w kalendarzu. Dzieci natomiast bez problemu zasypiają wieczorem po dniu pełnym wrażeń.
2. Dziecko jest pod stałą obserwacją pedagoga i fizjoterapeuty – Cioci Dyrektor, która również osobiście zajmuje się dziećmi. Dwa razy w roku przeprowadzana jest obserwacja pedagogiczna dzieci, dzięki temu szybko można zorientować się czy rozwój dziecka przebiega prawidłowo. Jeśli coś jest nie tak – rodzic zostanie natychmiast poinstruowany i pokierowany do odpowiednich specjalistów. A czas w tym wieku jest bardzo ważny. Im młodsze dziecko tym lepsze efekty terapii i więcej można zdziałać. Rok bez terapii w tym wieku to jest okres czasu, którego już niestety nigdy nie da się nadrobić. Dlatego tak ważne jest, by monitorować rozwój małego dziecka.
3. Dziecko codziennie przebywa na świeżym powietrzu. Jesienią i zimą, gdy rodzic wróci z pracy późnym popołudniem po prostu nie ma możliwości wyjść z pociechą na dwór, ponieważ jest już ciemno. Wszyscy wiemy, że pobyt na podwórku jest bardzo ważny dla zdrowia dziecka.
4. Dziecko rozwija się społecznie – poznaje nowych ludzi, dużych i małych, zmienia otoczenie. Przebywając z innymi dziećmi uczy się zasad współpracy w grupie (np. reagować gdy ktoś chce się z nim bawić, lub gdy zabierze mu zabawkę, lub gdy ono chce się teraz nią bawić). Maluch uczy się jak nawiązywać nowe znajomości. Poznaje zasady zachowania się, które przyswaja tym łatwiej, że widzi, że inne dzieci również się do nich stosują (np. że nie wolno biegać podczas posiłku, albo, że wszystkie dzieci siadają na nocnik po spaniu). Uczy się niejako przy okazji, w ogóle nie wkładając w to wysiłku. Przychodzi mu to naturalnie.
5. Dziecko może bawić się tak „brudno” jak tylko chce podczas zajęć sensorycznych! Masy plastyczne, farby z mąki, ryżu, kolorowy piasek wszędzie.. malowanie rękami, stopami… Nie każdy rodzic podejmie się sprzątania po takiej zabawie w domu.
6. Dziecko uczy się, że rozstania z mamą nie są tragedią i, że mama zawsze przyjdzie. Później łatwiej znosi rozłąki podczas pójścia do przedszkola czy wyjazdu mamy. Mamy też się mniej stresują gdy ich pociecha chętnie idzie do placówki. Nasze dzieci bardzo chętnie przychodzą do żłobka!
7. Dziecko rozwija swoją mowę – jest niejako do tego „zmuszone” przez inne dzieci, które wymagają komunikatów słownych, aby się porozumieć. Mama zawsze wie o czego potrzebuje jej dziecko, wystarczy tylko spojrzenie i wszystko jest dla niej jasne. Inne dzieci nie rozumieją tych sygnałów, dlatego konieczna jest mowa. W takich spontanicznych, naturalnych interakcjach mowa rozwija się najszybciej i najprościej.
8. Dziecko staje się samodzielne. Ciociom się nie śpieszy i dziecko zawsze ma tyle czasu ile potrzebuje by się samemu ubrać czy najeść. Maluch uczy się treningu czystości, zasypiania na leżaczku, tylko obserwując inne dzieci i je naśladując. Samo zaczyna odkładać zabawki na miejsce, wyrzucać śmieci czy wycierać stolik. W wolnych chwilach uczy się samodzielnie organizować sobie czas. A Ciocie z rodzicami obserwują efekty i cieszą się nimi.
9. Żłobek „Słoneczko” wpiera rozwój dziecka – na podstawie obserwacji pedagogicznej rozpoznajemy indywidualne potrzeby dziecka i wiemy na czym powinniśmy się skupić podczas zabaw i zajęć. To „od dziecka” wychodzi plan na zajęcia. Niejadkom proponujemy zajęcia sensoryczne z wąchaniem, poznawaniem nowych smaków, dzieciom słabo mówiącym- zajęcia z naśladowaniem zwierzątek, czytanie książeczek i ćwiczenia dłoni, dzieciom ze słabą koncentracją uwagi – ćwiczenia skupienia uwagi A wszystko przez zabawę, tak, że maluchy nawet się nie orientują, że coś usprawniają.
10. Wspieranie rozwoju opiera się na tygodniowym planie aktywności. Każdego dnia stymulowana jest inna sfera rozwoju: jednego sprawność fizyczna, drugiego aktywność umysłowa, innego sensoryka. W ten sposób oddziałujemy na wszystkie sfery rozwoju dziecka i jednocześnie nie przesadzamy ze stymulacją. Delikatnie wspieramy rozwój, ale bez nadmiaru bodźców. Aranżacja naszego żłobka jest tak przemyślana, aby dziecku zapewnić komfort psychiczny, aby łatwo mu było się skupić na nabywaniu nowych umiejętności. Wiemy, że w sali piszczącej kolorami, pełnej grających zabawek trudno się nauczyć czegokolwiek, o odpoczynku nie wspominając. Dlatego u nas jest pastelowo, cicho, bez nadmiaru zabawek. Dziecko ma szansę skupić się ma jednej rzeczy, uczy się koncentracji na zadaniu. Umiejętność skupienia się to już jest jedna z najważniejszych kompetencji XXI wieku.