Jak wygląda adaptacja dziecka w żłobku „Słoneczko”?

Dzieci by móc się rozwijać muszą czuć się bezpiecznie. Bez poczucia bezpieczeństwa Paniom Opiekunkom nie uda się zbudować pozytywnych, pełnych zaufania relacji z dziećmi. Każde dziecko ma prawo wchodzić w nowe środowisko w łagodny sposób z poszanowaniem jego potrzeb. Dlatego tak ważna jest odpowiednia adaptacja dziecka w żłobku.

Jak wyglądają pierwsze dni dziecka w żłobku „Słoneczko”? Początkowo mało ważne są dla dzieci atrakcje i inne dzieci, liczy się głównie nawiązanie kontaktów z nowymi Ciociami w żłobku. Ciocie są skupione w tym okresie na przytulaniu dzieci, udzielaniu im wsparcia na tyle, na ile maluchy tego potrzebują. W pierwszych tygodniach nie wymagamy od nowych dzieci niczego, czego same nie chcą zrobić- muszą one zaufać Ciociom na tyle by pozwoliły im pomagać sobie i ustalać zasady funkcjonowania.

Warto abyście Wy, Drodzy Rodzice, zaplanowali sobie dodatkowy czas na przyzwyczajenie się dziecka do żłobka np. żeby była możliwość wcześniejszego odebrania dziecka, lub co też się może zdarzyć – że dziecko w ogóle nie będzie samo chciało zostać w żłobku i konieczna będzie Wasza obecność. Jest to szczególnie istotne, gdy wiecie, że rozstania są trudne dla Waszego dziecka. Czasem zdarza się tak, że maluchowi łatwiej pożegnać się z tatą lub babcią niż z mamą i może warto wziąć pod uwagę by to oni odprowadzali dziecko do żłobka.

Przed rozpoczęciem uczęszczania dziecka do „Słoneczka” wspólnie ustalimy jak będzie wyglądała adaptacja dziecka w żłobku. M Ciocie, chcemy poznać potrzeby, sposoby komunikacji, preferencje dziecka. Abyśmy wiedziały jak najlepiej ułatwić mu ten trudny czas.

Czy Wy, Drodzy Rodzice jesteście gotowi, aby Wasze dziecko uczęszczało do żłobka? Czy nie macie poczucia, że dziecku dzieje się przez to krzywda? Jeśli tak, warto zastanowić się skąd się biorą takie przekonania i porozmawiać z nami o Waszych obawach.

Trzeba zdawać sobie sprawę, że dziecko, nawet w późniejszym czasie, może nie akceptować rozstania, ale ogólnie chętnie spędza czas w żłobku i dobrze się tam bawi, co widać na zdjęciach, które Ciocie przesyłają rodzicom podczas adaptacji dziecka.

Przed pierwszym dniem będzie możliwe odwiedzanie „Słoneczka” z dzieckiem „żeby sobie pooglądać” (konieczne wcześniejsze umówienie się telefoniczne).

Pierwsze dni dziecka w żłobku.

Początkowo część dzieci jest w stanie zostać w żłobku godzinę, dwie. Jeśli dziecko nie chce się rozstać z rodzicem, prosimy by rodzic został w szatni i zajął się swoimi sprawami, tak by dziecko miało do niego swobodny dostęp. Ciocie będą się starały go zaciekawić proponując różne wspaniałe aktywności. Bardzo prosimy, by rodzice nie wchodzili na salę zabaw (unikamy w ten sposób dezorganizacji reszty grupy, obowiązują nas także wytyczne przeciwepidemiczne). I tu, dla Was Rodzice, kluczowe zadanie – musicie sprawić, aby w szatni, gdzie czekacie było tak nudno jak o tylko możliwe. Tylko w takich warunkach Ciocie mają szansę tak bardzo zainteresować malca, by samodzielnie chciał wejść do sali zabaw. Oczywiście dzieci w tym okresie mogą samodzielnie przynosić zabawki, maskotki z domu, które dają im poczucie bezpieczeństwa. Zdarza się też, że dziecko mówi „pa, pa” i już leci do sali. Warto wtedy pożegnać się i wyjść, nie zaglądając do okien i nie kręcąc się po szatni. Wszystkie takie „przedłużania” są trudne nawet dla dzieci już zaadaptowanych, nie wspominając o pierwszych dniach pobytu w żłobku.

Wiadomo, że rozstania są i będą trudne dla Rodziców i dla dzieci. Dlatego tak bardzo jest ważna nasza współpraca z Wami, Drodzy Rodzice. Kiedy dziecku trudno się pożegnać lepiej powiedzieć „widzę, że Ci smutno” niż tłumaczyć mu że mama musi iść do pracy itp. Dziecko poczuje się wtedy zrozumiane, a jest w tym wieku, że nie łączy faktów pobytu w żłobku z pracą mamy/innymi zdarzeniami. I ostatnie, ale koniecznie trzeba to napisać: słowa typu „nie płacz, bo po Ciebie nie przyjdę/zostaniesz z Paniami w żłobku/bo coś tam…cokolwiek” mogą tak przestraszyć malca, że żadne nasze późniejsze wysiłki nie zmienią już jego nastawienia do żłobka.

W „Słoneczku” będziemy robić wszystko co w naszej mocy, by dzieci czuły się tu dobrze. Z Waszą pomocą, Drodzy Rodzice, wszyscy przejdziemy łatwiej przez proces adaptacji.

Do naszego żłobka dzieci naprawdę przychodzą z uśmiechem!

Do zobaczenia w „Słoneczku”!